RSS

Techniki biegania na nartach biegowych

01 Sep
Techniki biegania na nartach biegowych

Wiele wpisów poświęconych tematyce wyboru odpowiedniego sprzętu do narciarstwa biegowego podkreśla różnice między nartami przeznaczonymi do biegów techniką klasyczną i łyżwową. Czym różnią się te dwa style? Który z nich jest najbardziej odpowiedni dla osób, które dopiero zaczynają jeździć na biegówkach?

Styl klasyczny

W stylu klasycznym narty biegowe prowadzone są równolegle. Wyróżnia się tu pięć podstawowych kroków: klasyczny krok naprzemianstronny, jednokrok, dwukrok, krok rozkroczny, czyli tzw. jodełka oraz bezkrok. Klasyczny krok naprzemianstronny jest najbardziej uniwersalny i polega na naprzemianstronnej pracy rąk w stosunku do pracy nóg. Ruch nóg występuje w trzech fazach: odbiciu, zamachu i poślizgu. Jednokrok stosuje się zazwyczaj w terenie płaskim lub lekko opadającym, z kolei krok rozkroczny stosowany jest na bardzo stromych podejściach. Ustawiając narty pod odpowiednim kątem i uginając nogi w kolanach, jesteśmy w stanie wykonywać krok bez poślizgu i tym samym niejako „wspiąć” się na górkę. Bezkrok zwykle wykonuje się na łagodnych zjazdach lub prostych odcinkach. Polega on na jednoczesnym odepchnięciu się dwoma kijkami, pochyleniu tułowia do przodu i ślizgu na równolegle do siebie ułożonych nartach.

Styl łyżwowy

W przeciwieństwie do stylu klasycznego, w którym narty biegowe stawiamy równolegle, technika łyżwowa charakteryzuje się kątowym w stosunku do kierunku biegu ustawieniem nart i symetryczną pracą rąk. Wykorzystuje w niej cztery kroki: łyżwowanie, jednokrok łyżwowy, dwukrok łyżwowy synchroniczny i dwukrok łyżwowy asynchroniczny. Łyżwowanie jest podstawowym krokiem, który wykonywany jest w niskiej pozycji tułowia, na płaskim lub opadającym terenie. Jednokrok łyżwowy jest krokiem bardzo dynamicznym, który stosowany jest na płaskim lub łagodnie wznoszącym terenie. Polega on na łyżowaniu równoczesnym i symetrycznym odbiciem dwoma kijkami przy każdym odbiciu narty. W dwukroku łyżwowym synchronicznym jednoczesne pchnięcie kijków wspomaga co drugie odbicie nartą. Dwukrok łyżwowy asynchroniczny przydatny jest z kolei przydatny na podbiegach. Polega on na kroku łyżwowym połączonym z równoczesnymi i asynchronicznymi pchnięciami dwoma kijkami przy co drugim odbiciu.

„Klasyk” czy „łyżwa” – który styl jest najbardziej odpowiedni na początkujących?

Dla początkujących narciarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biegówkami, najlepszym wyborem jest nauka kroków klasycznych, które są wolniejsze i bardziej stabilne. W porównaniu z techniką łyżwową, uzyskiwana prędkość jest 10-15% mniejsza, dlatego styl klasyczny pozwala na rekreacyjne poruszanie się dzieci i osób, które nie mają dobrej kondycji fizycznej. Narty biegowe do „klasyka” różnią się nieco od tych przeznaczonych do biegów techniką łyżwową, ale o tym opowiem już w następnym wpisie.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 1, 2017 in Narciarstwo

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: