RSS

Narciarstwo nordyckie i alpejskie- różnice w konstrukcji sprzętu

11 Apr

narty biegoweNarciarstwo jest dyscypliną sportową cieszącą się od długiego czasu dużą popularnością. Ze względu na zastosowanie i historię narty możemy podzielić na rodzinę alpejską oraz nordycką. Wszystkie narty przeznaczone do biegania, chodzenia z „luźną” piętą są nartami nordyckimi, a narty służące do jazdy należą do rodziny alpejskiej.

Jeśli poszukujesz dyscypliny narciarskiej, która odpowiada Twoim zainteresowaniem, lub chcesz czegoś nauczyć na temat historii oraz podziału nart to zapraszam do zapoznania się z tym artykułem. Podział nart ze względu na typ wiązania spowodował swego rodzaju narciarski wyścig zbrojeń, a ciągła ewolucja powoduje, że powstaje coraz więcej hybryd i nart o zastosowaniach łączących w sobie zalety dwóch rodzin. Nigdy nie byłem fanem klasyfikowania sprzętu do sztywno określanych kategorii, ale historia oraz znaczące różnice w budowie nart obu rodzin nart w łatwy sposób pozwala na wyróżnienie nart według kategorii. Narty alpejskie są rodzajem narty służącym do zjazdu. Wyposażone są w metalową krawędź umożliwiającą skręt. Skonstruowane ze sztywniejszych rdzeni oraz odpowiedniego profilu, pozwalają na dynamiczną i stabilną jazdę w dół stoków. Do nart alpejskich możemy zaklasyfikować narty zjazdowe, slalomowe, freestyle’owe i freeride’owe. Są to narty technicznie stworzone do osiągania większych prędkości oraz stabilizacji jazdy. Do rodziny nordyckiej możemy sklasyfikować wszelkiego typu narty biegowe, skiturowe, backcountry oraz narty do jazdy stylem telemarkowym. Narty typu nordyckiego jak widać po rodzajach, są nartami służącymi zarówno do jazdy jak i poruszania się po terenie płaskim oraz pod górę. Sprzęt nordycki wyposażony jest w wiązania pozwalające na ruch pięty, który ułatwia podchodzenie oraz poruszanie się po płaskim terenie.

Ostatnimi czasy rodzina nordycka uległa szybkiemu rozwojowi. Dynamiczny rozwój spowodowany jest wzrastającą popularnością tego typu sportów, a przede wszystkim popularnością zimowego outdooru. Znaczną popularność zyskują wszelkiego typu narty skiturowe oraz backcountry. Są to narty stworzone do poruszania się poza określonymi trasami. W odróżnieniu od nart biegowych mają w swojej konstrukcji krawędzie, które z ułatwiają zjazd. Bardzo często można je doposażyć w foki, które umożliwiają podchodzenie pod górę.

Narciarstwo jest sportem, którego popularność mimo długiego stażu na rynku rośnie. Jest to bardzo szeroka dziedzina sportu, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Ciągła ewolucja oraz poszukiwanie niszy przez wielu producentów powoduje, że co jakiś czas pojawiają się nowe, ciekawe konstrukcje, które odmieniają wizerunek narciarstwa.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on April 11, 2016 in Narciarstwo

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: