RSS

JP Auclair, ojciec freeskiingu

22 Sep

Salomon29 września mija pierwsza rocznica śmierci tragicznie zmarłego JP Auclaira, światowej sławy narciarza, znanego w światku zimowych sportów extreme, jako jednego z członków ekipy filmowej Sherpas Cinema. To właśnie temu niespełna 37 latkowi zawdzięczamy rozpowszechnienie freeskiing i freeridingu, które z każdym rokiem coraz mocniej przyciągają poszukujących zimowych wrażeń, którzy pragną pokazać swoim snowboardowych kolegom, że narty to więcej niż…

Jean-Philippe Auclair urodził się w 1977 roku w Quebecu. Jako jeden z pierwszych zapoczątkował modę na wyczynową jazdę narciarską czerpiąc to, co najlepsze z klasycznych sportów zimowych: jazdy zjazdowej, jazdy po muldach, a także z takich dyscyplin, jak snowboard. Miłośnik nart od 1998 roku związany był z ekipą Salomon i to właśnie przy ich udziale wprowadzony został specjalny model nart przeznaczony do jazdy wyczynowej- twin-top. Narty o nieco szerszej konstrukcji, wyprofilowane obustronnie pozwalają na jazdę zarówno przodem, jak i tyłem. Są dedykowane pod uprawianie freeskiingu, który w 2014 roku zadebiutował podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich jako jedna z dyscyplin w halfpipe i slopestyle’u. Salomon to marka stosunkowo młoda, bo jej historia rozpoczęła się w 1947 roku w alpejskim mieście w rodzinny warsztacie Georgesa Salomona, w której ojciec i syn zajmowali się produkcją sprzętu sportowego. Z czasem według projektu syna unowocześniono warsztat, przerabiając go na zautomatyzowaną mini fabrykę. Z czasem poszerzyli spektrum o odzież, obuwie a także akcesoria dodatkowe, aby dziś królować pośród czołowych marek sportowych. JP to także jeden z członków ekipy Sherpas Cinema, grupy filmowej, która realizowała nagrania oraz filmy metrażowe z gatunku extreme. Jako jeden z bohaterów wystąpił w takich produkcjach, jak Into The Mind, All.I.Can, a także szeregu innych video-serii, gdzie podczas kręcenia jeden z nich- na zobacz chilijskiej Monte San Lorenzo, jednej z najmniej dostępnych gór kontynentu- poniósł śmierć w lawinie. Podczas wspinaczki towarzyszył mu inny freeridowiec, znany w narciarskim świecie, 31-letni Andreas Fransson, szwedzki narciarz extreme.

W 2014 roku National Geographic uznał Auclaira za Człowieka Roku w kategorii Adventurer, za zamiłowanie do sportu, wielkie serce, honor i szacunek oraz wysoki poziom tolerancji i wrażliwości.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 22, 2015 in Narciarstwo, Sport i turystyka

 

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: