RSS

Jak dobierać buty do biegówek?

10 Mar

Jeśli chcesz wyposażyć się we własny sprzęt do narciarstwa biegowego, nad wyborem butów powinieneś zastanowić się tak samo uważnie, jak nad wyborem nart. To właśnie buty zadecydują bowiem o Twojej wygodzie. Niewłaściwe dopasowanie rozmiaru może przekreślić całą przyjemność z jazdy. Jak zatem mierzyć buty do biegówek?

Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru. O ie w butach o zbyt dużej lub zbyt małej twardości można jeździć, o tyle do tych za małych raczej się nie przyzwyczaimy. Wydaje się to truizmem, jednak to właśnie rozmiar dostarcza nam podczas kupowania butów największych problemów.

Buty do biegówek dobieramy inaczej niż obuwie wizytowe. Zwykle ich rozmiar będzie o jeden numer większy niż nasz standardowy numer buta. Nie jest to jednak regułą. Zacznij mierzenie od właśnie takiego rozmiaru, jednak dla porównania sprawdź również buty większe i mniejsze. Pamiętaj, że buty do biegówek posiadają wkładki, które dopasowują się do kształtu nogi pod wpływem ciepła. Należy zatem mierzyć je dłużej i trzymać na nogach przynajmniej przez dziesięć minut. W tym czasie wkładki dopasują się do nogi i będziemy mogli lepiej ocenić, czy obuwie jest wygodne, czy nie.

Rozmiar obuwia należy dobrać z odpowiednim naddatkiem. Zgodnie z fachowymi opiniami wynosi on około 5% długości stopy. Zakładamy jednak, że nie będziesz wykonywał skomplikowanych obliczeń. Kupując buty do narciarstwa biegowego, zwróć więc przede wszystkim uwagę na własne odczucia i pamiętaj o mierzeniu w skarpetach narciarskich, które są grubsze od zwykłych.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on March 10, 2015 in Narciarstwo

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: