RSS

Co wyróżnia buty do biegania w terenie?

13 Jan

Obuwie do biegania w terenie różni się od zwykłych butów szosowych. Jest ono przystosowane do pokonywania leśnych bezdroży i trudnych górskich ścieżek – ale również do biegania po mniej wymagających parkowych alejach. Jakie cechy powinny posiadać dobre buty do biegania w terenie? O tym w dzisiejszym wpisie.

Buty do biegania w terenie mają z reguły cholewkę z materiału, który chroni przed dostawaniem się do środka piachu, igieł czy innych elementów ściółki, które mogły się przedostać przez szerszą przepuszczalną siateczkę. Ich przody są zabezpieczone dodatkową gumą. Ma to na celu osłonięcie palców i zabezpieczenie buta podczas uderzeń w kamienie czy przeszkody, które możemy spotkać na drodze, jak wystające korzenie drzew, gałęzie leżące na ziemi itd. Nierzadko buty terenowe są również wodoodporne.

Buty do biegania w terenie a podeszwa

Przede wszystkim zaś buty do biegania w terenie wyróżniają się podeszwą o szczególnie agresywnym bieżniku. Ma on umożliwiać pokonywanie błota i piachu, wgryzać się w glebę, trawę i leśną ściółkę. Podeszwa butów terenowych jest bardziej miękka niż w przypadku obuwia na asfalt. Bardziej liczy się tu bowiem trzymanie niż odporność na ścieranie. Mniejsza jest też zwykle ilość pianki amortyzacyjnej, która w przypadku miękkiego podłoża nie jest tak potrzebna.

Widzimy więc, że buty terenowe są inaczej projektowane niż buty do biegania po asfalcie i choć niektórych może dziwić dzisiejsza różnorodność obuwia sportowego – ma ona swoje uzasadnienie w praktyce.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on January 13, 2015 in buty do biegania

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: