RSS

Bielizna termoaktywna do zimowych biegów

11 Dec

Pozostając w temacie narciarstwa biegowego, zastanówmy się dziś nad strojem narciarza, a konkretniej nad jego jednym z najistotniejszych elementów, czyli nad ciepłą, termoregulacyjną bielizną. Gdy bielizna termoaktywna nie istniała, jakoś dało się bez niej obyć, natomiast teraz niektórym ciężko już sobie wyobrazić sporty zimowe bez ubrania odprowadzającego pot i zapewniającego właściwą temperaturę.

Dlaczego bielizna termoaktywna jest niezastąpiona właśnie do sportów zimowych i czemu jest tak ważna dla narciarzy biegowych? Ponieważ w mroźnej aurze najtrudniej o zachowanie właściwej ciepłoty ciała – nie za niskiej i nie za wysokiej. Gruba kurtka i ciepły sweter owszem, ogrzeją, natomiast podczas wzmożonej aktywności z pewnością niedługo zaczniemy się pocić. Podczas biegów na nartach nie ma za bardzo możliwości, by się rozebrać. Trudno bowiem wozić później ze sobą kurtkę w rękach.

Bielizna termoaktywna a wilgoć

Dlatego tak ważna jest odpowiednia termoregulacja, którą zapewnia specjalna bielizna oraz jej funkcja związana z odprowadzaniem wilgoci. Odzież termoaktywna powoduje, że pot trafia na powierzchnię materiału jeszcze zanim zdąży weń wsiąknąć. Z tego powodu bielizna pozostaje sucha, nawet gdy się spocimy. Można sobie łatwo wyobrazić, jak duży daje to komfort.

Bielizna termoaktywna to wynalazek, który jest szczególnie istotny podczas uprawiania sportów zimowych. Żadne inne dyscypliny nie są bowiem tak skomplikowane pod względem utrzymania właściwej temperatury ciała niż te, które uprawiamy na mrozie.

 

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on December 11, 2014 in bielizna termoaktywna

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: