RSS

Jak dobrać narty biegowe?

27 Oct

narty biegoweBiegówki dobieramy inaczej niż zwykłe narty. Inne są techniki jazdy, więc sprzęt jest projektowany w odmienny sposób. Jeśli chodzi o narty biegowe, ich dopasowanie jest przede wszystkim uzależnione od tego, czy potrzebujemy nart do stylu klasycznego czy do kroku łyżwowego.

Ważną cechą nart do stylu klasycznego i turystyki narciarskiej jest ich szerokość. Dopasowujemy ją w zależności od tego, w jakich warunkach i po jakich terenach planujemy jeździć.

Na trasy najmniej wymagające, czyli na trasy przygotowane możemy zdecydować się na narty śladowe o szerokości większej niż 50 mm. Gdy zaś planujemy jeździć po lekko pagórkowatych terenach, leśnych drogach i w kopnym śniegu, wybieramy narty szersze. Powinny mieć w tym przypadku około 60 do 70 mm lub. Do jazdy w terenach trudniejszych, potrzebne będą narty biegowe płaskie.

Narty biegowe backcountry
Do jazdy po wyjątkowo trudnych terenach z grubą warstwą śniegu, oblodzeniami, po zboczach górskich itd., potrzebne będą szerokie narty biegowe typu backcountry. Mają one specjalną łuskę w środkowej części ślizgu. Posiadają stalowe krawędzie wzdłuż całej narty bądź wzdłuż jej części. Tego typu krawędzie zapobiegają ześlizgowi bocznemu oraz chronią narty przed uszkodzeniami w przypadku najechania na twarde elementy, na przykład na kamień czy ukryty pod śniegiem korzeń.

Aby dobrze dobrać biegówki, musisz po pierwsze określić swoje wymagania oraz zadecydować, w jakich warunkach zamierzasz jeździć najczęściej. Jeśli będziesz miał problem z wybraniem odpowiedniego do swoich wymagań wyposażenia, zawsze możesz skorzystać z pomocy sprzedawcy w dobrym sklepie ze sprzętem sportowym.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on October 27, 2014 in wypożyczalnia biegówek

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: